Niezapowiedziane wizyty gości nieraz budzą stres w gospodarzach domu. W panice patrzą na pomieszczenia, które powinny być uporządkowane i gotowe na przyjęcie gości bez przepraszania za bałagan. Nie jest to możliwe? Nieprawda! W kwadrans jesteśmy w stanie uprzątnąć przedpokój, salon i łazienkę. Są to trzy pomieszczenia, które na pewno odwiedzą goście. Resztę pokoi można pozamykać i nie martwić się o nie, bo po prostu szkoda czasu, a przecież i tak go mamy mało. Najważniejsza jest strategia.

  1. Przedpokój – nie wymaga on dużego nakładu pracy, ale jest też pierwszym miejscem, w którym znajdą się goście – dlatego warto poświęcić mu parę chwil. Jeśli nie mamy nawyku odkładania rzeczy na miejsce, musimy szybko schować wszelkie drobiazgi do szafki. Nie zapomnijcie też o butach, które zazwyczaj stoją nieuporządkowane. One tez na pewno mają swoje miejsca. Musimy również pamiętać, aby goście mieli, gdzie zostawić swoje okrycia wierzchnie – zwłaszcza jesienią czy zimą – należy więc schować swoje tymczasowo do szafy.
  2. Łazienka – zaczynamy oczywiście od toalety – do niej należy wlać odpowiedni środek i dać mu czas na działanie. W tym czasie zasuńcie zasłonkę od prysznica albo zamknijcie drzwi kabiny. Umyjcie umywalkę, a następnie przetrzyjcie lustro. Należy również wymienić wilgotne ręczniki na świeże oraz położyć nowe mydło (albo je dolać do dozownika). Można również spryskać pomieszczenie dobrym odświeżaczem powietrza. Na koniec czyścimy muszlę toaletową.
  3. Salon/pokój dzienny – po pierwsze zbieramy wszystkie zbędne rzeczy (gazety, książki, listy, zabawki) i odkładamy je na miejsce. Ubrania można wynieść do innego pokoju, a kubki do zlewu. Po drugie należy pamiętać o przetarciu stolika, na którym nie powinno być żadnych zbędnych rzeczy (aby móc na nim postawić poczęstunek dla gości). Po trzecie – telewizor i wszelkie inne sprzęty elektroniczne powinny być przetarte z kurzu – one najbardziej ze wszystkiego go przyciągają. Na koniec poprawiamy poduszki i dywanik oraz otwieramy na chwilę okna, aby do pomieszczenia wpadło trochę świeżego powietrza.

I koniec 🙂 Teraz wystarczy czekać na gości 🙂