Po co zatrudniać firmę sprzątającą? Czy naprawdę utrzymanie czystości w budynkach jest takie ważne?

Istnieje wiele powodów, dla których warto dbać o porządek i czystość w domach, biurach czy na terenach zewnętrznych.

Jednym z nich jest oczywiście wygląd budynku. Pierwszego wrażenia nie można zrobić dwa razy, a czystość i zapach w pomieszczeniach są rzeczami, na które ludzie zazwyczaj zwracają uwagę od pierwszej chwili wejścia do budynku. Ponadto wykazano, że w uporządkowanych biurach efektywność pracowników wzrasta.

Następnym powodem, dla którego należy dbać o czystość w naszym otoczeniu jest konieczność zapewnienia wysokiego standardu higieny. Łazienki, szatnie, kuchnie są miejscami, które są dla rozwoju zarazków i bakterii wprost idealne, powinny być sprzątane jak najczęściej, aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia użytkowników tych miejsc.

Kolejnych, chyba najważniejszym z powodów, dla których utrzymanie porządku w pomieszczeniach naszych firm oraz domów jest takie ważne to zapobieganie wypadkom. Jak wynika z badań aż 15% wszystkich wypadków jest skutkiem upadków spowodowanych pośliźnięciem się. Zalegający kurz na powierzchni podłóg zmniejsza jej przyczepność – co może spowodować wypadek. Jeśli już jesteśmy przy kurzu, nie można nie wspomnieć o jego szkodliwości dla zdrowia – zwłaszcza dla alergików, którzy szczególnie narażeni są na roztocza kurzu domowego.  A ponadto, kto chciałby przebywać w towarzystwie włosów, pleśni, złuszczonego naskórka, jaj owadów i ich odchodów?

Ostatnim przytoczonym przez nas powodem istotności utrzymywania czystości to dbanie o wartość nieruchomości. Piasek może porysować czy zmatowić powierzchnię najpiękniejszej podłogi, a nieczyszczone regularnie wykładziny na pewno stracą swój wygląd o wiele szybciej.

To tylko niektóre z powodów, dla których powinniśmy regularnie sprzątać w naszym otoczeniu – czy to w biurze czy w domu. Warto więc zastanowić się nad zatrudnieniem firmy sprzątającej albo osoby, która regularnie będzie dbać o porządek dookoła nas.

 

 

Artykuł powstał na podstawie artykułu „Dlaczego warto dbać o czystość obiektów?” umieszczonego w kwartalniku „Forum czystości” http://www.czystosc.org/uploads/FC2_2016_sklad%202.pdf [23.09.2016r.], s. 14 (16)