Święta Bożego Narodzenia to magiczny, radosny czas spędzany w gronie rodzinnym. Jednak zanim te wyjątkowe chwile każdego roku przyjdą, wszystkie gospodynie domowe starają się przygotować na ten czas swój dom. Jeśli staramy się odkładać rzeczy na swoje miejsca i utrzymywać porządek na co dzień – nie będzie to żmuda i ciężka praca. Należy jednak zajrzeć w miejsca, które zazwyczaj omijamy albo odkładamy na później.

Chcemy wam pomóc w tych świątecznych przygotowaniach, dlatego postaramy się rozpisać kilka wskazówek, gdzie warto zajrzeć i posprzątać w czasie przedświątecznej gorączki.

Przedpokój

 1. Pochowaj niepotrzebne rzeczy do szafy, umyj wieszaki.
 2. Posprzątaj w szafce na buty oraz zajrzyj za nią – szybko gromadzi się w takich miejscach kurz i piasek.
 3. Przetrzyj drzwi oraz odkurz i umyj podłogi.

Łazienka

 1. Płytki, glazura – umyj e wodą z płynem a następnie przetrzyj do sucha ściereczką z mikrofibry. Jeśli znajduje się na nich osad z kamienia, należy użyć specjalnych środków czyszczących albo zrobić swój własny – domowy z octu.
 2. Szafki z ręcznikami – uporządkuj ręczniki, poskładaj je równo i poukładaj. Pamiętaj, aby umyć szafkę wodą z płynem.
 3. Szafki z kosmetykami – zrób przegląd kosmetyków – posegreguj je, wyrzuć przeterminowane.
 4. Wyjmij wszystkie rzeczy z szuflad- tam również zalega kurz oraz wyrzuć stare myjki i gąbki.
 5. Umyj grzejnik – zbiera się tam bardzo dużo kurzu.
 6. Pamiętaj o uszczelkach prysznica – pod nimi zbiera się dużo brudu i o ile pamiętamy jeszcze o jego regularnym myciu – o uszczelkach zapominamy.
 7. Przed świętami jest też dobry czas na umycie fug – nikt się nimi nie zajmuje na co dzień, a wyczyszczona dobrze podłoga zawsze doda świeżości i ładu łazience.
 8. Umyj kubeczki, gdzie trzymacie szczoteczki do zębów – zalega tam często woda i powoli rozwija się grzyb.
 9. Oczywiście musimy pamiętać o codziennych czynnościach w łazience – takich jak wymiana ręczników, mycie lustra, toalety, baterii łazienkowych czy umywalki.

Kuchnia

 1. Najważniejsze – blaty. Powinno na nich być jak najmniej rzeczy. Co musi być na wierzchu, a co można schować?
 2. Szafki – rzadko robimy w nich porządki. Okres przedświąteczny to odpowiedni czas na przejrzenie żywności schowanej w szafkach oraz uporządkowanie jej. Oczywiście trzeba je umyć, nie zapominając o wierzchach,, gdzie gromadzi się bardzo dużo tłuszczu.
 3. Wyczyść dokładnie lodówkę oraz umyj okap (odsyłamy do artykułu na ten temat: http://hurtownia-repare.pl/blog/czysty-okap-w-par%C4%99-chwil)

Pokoje

 1. Wszystkie niepotrzebne rzeczy należy pochować do szafy. Warto też zrobić generalny porządek w naszych ubraniach. Może masz takie których nie używasz? Pochowaj małe rzeczy do pudełek/szuflad, w których również warto zrobić porządek.
 2. Przetrzyj wszystkie książki, fotografie, obrazki oraz półki na których one stoją. Można je też poodsuwać- raz do roku warto zajrzeć co się za nimi dzieje, kurz bardzo lubi takie miejsca.
 3. Przetrzyj sprzęt elektroniczny.
 4. Odkurz i upierz dywan – w pokoju będzie od razu zrobi się przyjemniej.

W każdym sprzątanym przez nas pomieszczeniu należy pamiętać o myciu podłóg oraz grzejników. Ponadto warto przed świętami  uprać firanki oraz umyć okna. Warto również wraz z całą rodziną pomyśleć o dekoracjach świątecznych, które na pewno dodadzą świątecznego i wyjątkowego nastroju.