Prawie każdemu sprzątanie wydaje się łatwą sprawą – przecież wystarczy odkurzacz, ścierka, mop i odpowiednie środki czyszczące. Jednak podczas wykonywania tej czynności robimy wiele błędów  -wcale nie zdając sobie z tego sprawy. Oto kilka z nich:

  1. Brudna gąbka od mycia naczyń – wydawałoby się to niemożliwe (w końcu służy nam ona do czyszczenia naczyń), a jednak! Jeśli nie wymieniasz jej regularnie ani jej nie czyścisz chociaż raz w tygodniu – na pewno stanie się ona szybko siedliskiem bakterii. Ponadto rozsiewa zarazki i nieprzyjemny zapach w kuchni.

        Jednym ze sposobów na dłuższe(i bezpieczniejsze dla zdrowia) używania gąbki jest np. włożenie jej do zmywarki lub zagotowanie w wodzie. Należy pamiętać,         aby robić to chociaż raz w tygodniu.

  1. Mycie okien w słoneczny dzień – brudne okna najbardziej widać właśnie wtedy, kiedy jest piękna pogoda. Korci nas aby jak najszybciej je wyczyścić. Jednak promienie słoneczne powodują, iż środki oraz woda, których używamy podczas mycia okien, szybko wysychają, a przez to pozostają smugi. Lepiej umyć okna w bardziej pochmurny dzień.
  2. Używanie środków czyszczących w spray-u bezpośrednio na powierzchnie – spryskanie bezpośrednio biurka, szafki oraz innych mebli środkiem czyszczącym powoduje jedynie, to iż zostaną na nich widoczne tłuste plamy… Spryskaj najpierw ściereczkę, a dopiero nią wyczyść powierzchnię.
  3. Używanie nieodpowiednich środków czyszczących – często zdarza się, iż nie używamy tego samego środka do różnego rodzaju zabrudzeń. W ten sposób można nawet zniszczyć czyszczoną powierzchnię. Należy czytać instrukcje umieszczone na każdym środku czyszczącym i stosować się do zaleceń producenta.
  4. Niewymienianie worków w odkurzaczu – kiedy odkurzacz nie zbiera wszystkich okruchów, a zapach za nim podążający nie należy do najprzyjemniejszych to znak, iż worek w odkurzaczu jest pełen i trzeba go opróżnić lub wymienić.
  5. Wycieranie kurzu przed odkurzaniem – kurz wydostaje się przez filtr odkurzacza i jeśli ścieranie kurzu występuje przed odkurzaniem – prawdopodobnie za godzinę kurz ponownie osiądzie na czyszczonych powierzchniach. Najpierw należy odkurzyć pomieszczenie, później wytrzeć kurze, a na końcu przetrzeć podłogę mopem i zebrać paproszki, które mogły się dostać na jej powierzchnię.
  6. Czyszczenie samych blatów – należy pamiętać, iż w kuchni nie tylko blaty są brudne, ale też drzwi szafek, uchwyty i zawiasy – na których gromadzi się wiele zarazków.

Sprzątanie nie musi być trudne. Wystarczy zauważyć swoje błędy i naprawiać je – nikt nie chce przecież wykonywać „syzyfowej pracy”.