Każdy z nas pragnie wracać do czystego i uporządkowanego domu. Jednak jak utrzymać dom w czystości, kiedy przez natłok pozostałych obowiązków, na sprzątanie zostaje coraz mniej czasu? Znaleźliśmy kilka sprawdzonych sposobów, aby ułatwić codzienne utrzymanie ładu i porządku.

Pierwszą najważniejszą zasadą, która odmieni wasze życie to – odkładanie rzeczy na miejsce. Banalne, ale prawdziwie. Szczotka do włosów, klucze, dokumenty mają swoje miejsce. Nawyk uprzątnięcia naczyń zaraz po posiłku, wyrzucanie brudnych ubrań od razu do kosza na brudną bieliznę, odkładania zabawek czy książek w odpowiednie miejsca sprawi, że wasz dom będzie wyglądać zawsze czysto i schludnie. Oczywiście nie zawsze uda się odkładać wszystko na swoje miejsce od razu – jednak wystarczy poświęcić kilka minut każdego wieczora, aby uporządkować w ten sposób otaczającą przestrzeń.

Drugim sprawdzonym sposobem na utrzymanie ładu w domu to stworzenie harmonogramu. Rozplanowanie sprzątania na kilka dni pozwoli nam uniknąć kilkugodzinnego spędzenia czasu na nielubianej przez nas czynności.

Następnym działaniem, które wam polecamy to – ścielenie łóżka każdego ranka oraz sprzątanie kuchni przed położeniem się spać. Przyjemniej jest wracać do sypialni, gdzie łózko jest pościelone a po przebudzeniu zobaczyć czystą kuchnię, w której możemy skupić się na nowym dniu, a nie myć naczynia po wczorajszej kolacji.

Ostatnią wskazówką, która ułatwi nam życie, to podział obowiązków. Każdy z domowników powinien dbać o dom. To również powinno być uwzględnione w harmonogramie sprzątania. Uczcie swoje dzieci sprzątania. Dla małych szkrabów to jest zabawa! Daj dziecku ścierkę albo odkurzacz – samo posprząta po sobie. Dzięki temu zyskacie odrobinę czasu dla siebie.

Jeśli wcielicie tych kilka rad w rytm codziennego życia – na pewno stanie się ono dla was łatwiejsze. Nie dajcie się jednak zwariować – nie biegajcie ze ścierką za dzieckiem, nie denerwujcie się, gdy ktoś zostawi coś nie na swoim miejscu. Porządek czy nieporządek nie powinien być powodem do stresu czy niepotrzebnych konfliktów.