Ocet jest naturalnym i skutecznym środkiem, stosowanym w sprzątaniu. Z powodzeniem może zastąpić drogie środki chemiczne, od których uginają się półki w sklepach. Kwas, który jest podstawowym składnikiem octu świetnie sobie radzi ze wszelkimi bakteriami i zarazkami. Może nawet pokonać pleśń i grzyb. Oto kilka sprawdzonych sposobów na zastosowanie tego środka:

  1. Mycie okien i innych powierzchni szklanych

Ocet ma idealną właściwość – nie zostawia smug. Jeśli połączysz ocet z wodą szybko pozbędziesz się problemu ze smugami na mytych oknach.

  1. Mycie lodówki

Nie tylko jest świetnym środkiem zabijającym nieprzyjemne zapachy – doskonale radzi sobie również z wyczyszczeniem lodówki. Im cieplejszy roztwór octu z wodą tym lepiej.

  1. Do czyszczenia gąbek do mycia naczyń

Gąbki do mycia naczyń są siedliskiem brudu i zarazków. Można w łatwy sposób przedłużyć ich żywotność zanurzając je w roztworze z octem na noc.

  1. Odkażanie desek do krojenia

Deski do krojenia tak samo jak gąbki do mycia naczyń skupują w sobie wiele zarazków. Mikrocząsteczki z krojonego jedzenia wnikają w deskę, fermentują tam i tworzą skupiska bakterii. Codzienne umycie deski w roztworze wody z octem pomoże w walce z niechcianymi zarazkami.

  1. Usuwanie naklejek

Ocet bez problemu usuwa naklejki i etykiety z różnych przedmiotów i sprzętów.

  1. Usuwanie kamienia z prysznica

Dyszę prysznica szybko pokrywa kamień. Można go usunąć umieszczając ją w misce z octem na noc. Następnego dnia po kamieniu nie powinno pozostać śladu.

  1. Mycie płytek podłogowych oraz ściennych

Do umycia płytek należy zastosować roztwór octu z wodą (do 4 litrów wody należy wlać pół szklanki octu).  Zarówno podłogę, jak i płytki ścienne można umyć zanurzając mopa w płynie, wyciskając go oraz przecierając brudną powierzchnię.

  1. Mycie szyby piekarnika

Pozostawiona na 30 minut spryskana octem szyba piekarnika ułatwi jej dokładne wyczyszczenie.

  1. Czyszczenie kuchenki mikrofalowej

Do zabrudzonej mikrofalówki należy włożyć pół szklanki octu i włączyć ją na 2 minuty. Po tym czasie wystarczy wytrzeć ją wilgotną ścierką.

Ocet jest doskonałym środkiem do czyszczenia wielu powierzchni – ekologicznym, tanim i skutecznym. Być może warto wypróbować naturalnego środka czyszczącego, aby przekonać się, że wielu przypadkach jest on niezastąpiony.