Jak często sprzątać w biurze?

Nie ma wątpliwości, iż czyste biuro jest podstawą utrzymania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy jednak uzmysłowić sobie, iż sprzątnie biur to odpowiedzialne zajęcie, gdyż bałagan wpływa na zdrowie, samopoczucie czy komfort naszej pracy.  Pracodawcy, chcąc zapewnić swoim pracownikom najlepsze warunki pracy często zastanawiają się jak często sprzątać w biurze i kto jest za to odpowiedzialny?

Czy pracownik jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku w biurze?

O ile rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dn. 23 sierpnia 2003 r. wyjaśniają, iż to pracodawca ma obowiązek utrzymywać porządek w pomieszczeniach, to jasne jest, iż nie będzie on biegał i sprzątał po pracowniku. Jasne jest, iż za czystość w sanitariatach odpowiedzialny jest pracodawca. Jednak porządkowanie własnego biurka może być narzucone przez odgórne zasady przedsiębiorstwa. Zazwyczaj to właśnie pracownik musi zadbać o czystość wokół swojego stanowiska pracy.

Utrzymanie porządku w biurze świadczy o jakości usług firmy. Odbite palce na blacie, czy zakurzony sprzęt nie świadczy dobrze o miejscu, które ma świadczyć określone usługi. O ile pracownicy uporządkują swoje dokumenty, zmyją po sobie naczynia, to zmycie cięższego zabrudzenia i użycie odpowiedniego środka czy sprzętu do wyczyszczenia brudu już stanowi większy problem. Zwykła woda i ściereczka, które zazwyczaj wykorzystują pracownicy do uporządkowania swojego miejsca pracy, nie zabije bakterii – dopiero użycie odpowiednich środków dezynfekujących umożliwi pracę w czystym pomieszczeniu, które nie zagraża zdrowiu.  Dlatego też wiele firm decyduje się na korzystanie z usług profesjonalistów z zakresu sprzątania. Firma sprzątająca nie tylko pozbędzie się brudu i bakterii, ale też zrobi to po godzinach pracy, nie ingerując w rytm obsługiwanej firmy i zwiększa jej produktywność.

Co decyduje o częstości sprzątania?

Względy jakie firma wynajmująca ekipę sprzątającą to przede wszystkim ilość pracowników, wielkość biura, ilość pomieszczeń, ilość okien, liczba toalet czy nawet rodzaj podłogi.

Codziennie powinny być sprzątane toaleta, która jest wylęgarnią bakterii oraz kuchnia pracownicza. Są to miejsca, gdzie człowiek nie powinien czuć się niekomfortowo. Na komfort ten mają wpływ np. zabrudzone talerze w zlewie, okruchy na blacie, śmiecie i ich odór, czy brudna muszla klozetowa. Odkurzanie czy mycie podłóg zależy od ich rodzaju, jednak my zalecamy codziennie dbanie o nie, gdyż, pierwsze rzucają się w oczy klientowi.

Dopuszczane jest raz w tygodniu  czyszczenie urządzeń i sprzętu biurowego. Jednak mycie blatów i biurek powinno odbywać się codziennie. Należy jednak pamiętać, aby o rzeczy osobiste powinien dbać pracownik obsługiwanej firmy.

Co najmniej raz w tygodniu powinien być sprzątany parking – zależy to od panujących warunków na atmosferycznych.

Mycie okien, doczyszczanie, mycie lodówek, kaloryferów, gruntowne odkażane toalet i kuchni powinno być raz na jakiś czas. Mycie okien zazwyczaj zamawia się dwa razy w roku, natomiast doczyszczanie raz na trzy miesiące.  Warto zastanowić się nad tym, jakie potrzeby ma biuro i które miejsca potrzebują szczególnej uwagi i razem z firmą sprzątającą podjąć odpowiednią decyzję.


Komentarze do wpisu (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.